Rezerve u zlatu Crne Gore na kraju prošle godine iznosile su 38.477 unci, odnosno 1.090 tona zlata, što na tržištu vrijedi 38,05 miliona eura. Podatak o rezervama u zlatu naveden je u prijedlogu zakona o završnom računu budžeta za prošlu godinu. Količine zlata koje ima Crna Gora male su u odnosu na zemlje regiona, osim Hrvatske, koja je prodala svoje zlato. Lider po količinama zlata među državama koje su činile nekadašnju Jugoslaviju već dugi niz godina je Srbija, koja je u poslednje dvije godine dokupila još dvije tone zlata, pa je količina njenih zlatnih rezervi uvećana na 17,2 tone, navodi se u tekstu. Makedonija ima 6,8 tona, Slovenija 3,2 tone zlata a Bosna i Hercegovina dvije tone, prenio je portal CdM.
Rezerve u zlatu Crne Gore na kraju prošle godine iznosile su 38.477 unci, odnosno 1.090 tona zlata, što na tržištu vrijedi 38,05 miliona eura.
Podatak o rezervama u zlatu naveden je u prijedlogu zakona o završnom računu budžeta za prošlu godinu, piše podgorički dnevnik Dan. Količine zlata koje ima Crna Gora male su u odnosu na zemlje regiona, osim Hrvatske, koja je prodala svoje zlato.
Lider po količinama zlata među državama koje su činile nekadašnju Jugoslaviju već dugi niz godina je Srbija, koja je u poslednje dvije godine dokupila još dvije tone zlata, pa je količina njenih zlatnih rezervi uvećana na 17,2 tone, navodi se u tekstu.
Makedonija ima 6,8 tona, Slovenija 3,2 tone zlata a Bosna i Hercegovina dvije tone, prenio je portal CdM.
Od izbijanja finansijske krize zabilježen je trend rasta učešća zlata, koji služi kao zaštita od inflacije na duži rok i smanjuje rizik deviznih rezervi.
Rezerve u zlatu najsigurnije su ulaganje u vremenima krize i neizvjesnosti na finansijskim tržištima, zbog kojih je neizvjestan prinos od hartija od vrednosti.